Kansanopistokokous 2.-3.11.2026 Jämsän Kristillisellä Kansanopistolla
Muutoksesta mahdollisuudeksi – kansanopistot uudistamassa koulutusta ja yhteiskuntaa
Järjestämme Kansanopistokokouksen 2.–3.11.2026 Jämsän Kristillisellä Kansanopistolla. Tänä vuonna suuntaamme katseen kansanopistojen tulevaisuuteen: Mihin Suomi tarvitsee kansanopistoja ja millä ratkaisuilla uudistumme muuttuvassa koulutus- ja yhteiskuntaympäristössä?
Kansanopistokokous järjestetään lähitilaisuutena Jämsässä. Voit ilmoittautua joko koko kaksipäiväiseen tilaisuuteen tai vain yhden päivän ohjelmaan. Tiistain 3.11. ohjelmaan on mahdollista osallistua myös etäyhteydellä.
Maanantaina tarkastelemme nuorten hyvinvointia ja koulutuspolkuja, etsimme ratkaisuja kansanopistojen tulevaisuuteen ja käynnistämme kansanopistojen strategiaohjelmien yhteistä työtä. Päivän yhteydessä järjestetään myös Suomen Kansanopistoyhdistyksen sääntömääräinen syyskokous klo 16.30 alkaen.
Tiistaina katse on kansanopistojen uudistumisessa. Päivän teemoina ovat tekoäly ja digitalisaatio, julkisen talouden ja koulutuksen näkymät, vapaan sivistystyön tulevaisuustyö sekä vuoden 2027 avustukset.
Emme järjestä erillistä Hallinto- ja talouspäivää tänä vuonna. Tiistain 3.11. ohjelma kattaa hallinto- ja talouspäivän teemoja, ja päivän ohjelma soveltuu myös esimerkiksi kansanopistojen talous- ja hallintopäälliköille.
Ohjelma
Maanantai 2.11. – Mihin Suomi tarvitsee kansanopistoja?
11.00–12.00 Lounas, ilmoittautuminen ja valtakirjojen tarkastus
Syyskokousedustajien valtakirjat vastaanotetaan ja tarkastetaan.
12.00–12.15 Kansanopistokokouksen avaus: Miksi kansanopistoja tarvitaan juuri nyt?
puheenjohtaja Kyösti Nyyssölä, Suomen Kansanopistoyhdistys
rehtori Jukka Palola, Jämsän Kristillinen Kansanopisto
12.15–13.00 Nuorisotutkimuksen näkökulma aikamme nuoruuteen: osaaminen, tasa-arvo ja hyvinvointi sosiaalisen median
erikoistutkija, VTT, dosentti Harry Lunabba
13.00–14.00 Poliitikkojen neuvottelupöytä: kolme ratkaisua kansanopistojen tulevaisuuteen
Muodostetaan näkemyksiä tehtävästä, rahoituksesta, saavutettavuudesta ja rakenteista.
14.00–14.30 Kahvi ja valtakirjojen tarkastus
Valtakirjojen tarkastus jatkuu tauon aikana.
14.30–14.50 Yhteinen suunta – mitä strategiaohjelmilla tavoitellaan?
Tytti Pantsar ja Anni Henricson muodostavat kokonaiskuvan ohjelmista ja niiden toteutuksesta.
14.50–15.45 Strategiaohjelmat käyntiin
Työskentely ryhmissä:
Nuorten koulutuspolut, vetäjinä Kyösti Nyyssölä ja Valtteri Laitila,
Työikäisten osaaminen, vetäjinä Jaana Laitila ja Jari Tuomainen,
Osallisuus ja kotoutuminen, vetäjinä Juha Kaivola ja Kerstin Storvall.
15.45–16.15 Tästä työ alkaa – yhteinen koonti
Kootaan tavoitellut muutokset, vuoden 2027 tulokset ja ensimmäiset askeleet.
16.30 Suomen Kansanopistoyhdistyksen sääntömääräinen syyskokous
Käsitellään sääntömääräiset asiat.
Syyskokouksen käytännöt: Kokousedustajia pyydetään esittämään valtakirjansa ensisijaisesti ilmoittautumisen yhteydessä. Tarkastus jatkuu iltapäiväkahvilla ja viimeistellään ennen kokouksen alkua. Kokousaineisto ja valtakirjaohjeet toimitetaan jäsenille erikseen.
Kokouksen jälkeen majoittuminen
19.00 Illallinen ja yhdessäoloa
Illallisen jälkeen kävelykierros ja tutustumista opistoon. Illallisen ja opistokierroksen jälkeen rauhoitutaan yhdessä, vetreytetään päivän istumiset pois ja virittäydytään hyvään yöuneen.
Tiistai 3.11. – Millä ratkaisuilla uudistumme?
Tiistain ohjelmaan voi osallistua myös etäyhteydellä. Päivä yhdistää tekoälyn, tulevaisuustyön, julkisen talouden ja vaikuttavuustiedon kansanopistojen johtamiseen.
9.00–9.05 Päivän avaus
Suomen Kansanopistoyhdistys
9.10–10.00 Tekoäly muuttaa oppimista, työtä ja osaamistarpeita
professori Hannu Toivonen, Helsingin yliopisto (etäyhteydellä)
10.00–10.20 Mitä tekoäly ja digitalisaatio merkitsevät vapaan sivistystyön tulevaisuudelle?
opetus- ja kulttuuriministeriön kommenttipuheenvuoro, kehittämispäällikkö Tero Huttunen (etäyhteydellä)
10.20–10.30 Yhteinen keskustelu
10.30–11.00 Kahvitauko
11.00–11.40 Julkisen talouden tila ja koulutuksen näkymät
talousjohtaja Pasi Rentola, opetus- ja kulttuuriministeriö
11.40–12.30 Vapaan sivistystyön tulevaisuustyöryhmän työ etenee
johtaja Minna Polvinen, opetus- ja kulttuuriministeriö (etäyhteydellä)
toiminnanjohtaja Tytti Pantsar, Suomen Kansanopistoyhdistys
12.30–13.00 Vapaan sivistystyön avustukset vuonna 2027
opetusneuvos Heikki Tulkki, Opetushallitus
13.00 Lounas
Pidätämme oikeuden ohjelmamuutoksiin.
Ohjelma PDF-muodossa: Ohjelma_Kansanopistokokous_2026
Hinnat
- Osallistuminen koko Kansanopistokokous ja majoitus 1 hh Jämsän Kristillisellä Kansanopistolla 275 €
- Osallistuminen koko Kansanopistokokous ja majoitus 2 hh Jämsän Kristillisellä Kansanopistolla 250 €
- Osallistuminen koko Kansanopistokokous ilman majoitusta 200 €
- Osallistuminen vain maanantaina 2.11. 140 €
- Osallistuminen vain tiistaina 3.11. joko paikan päällä tai etäyhteydellä 90 €
Hintaan sisältyy ohjelma ja ohjelman mukaiset ruokailut.
Majoitus
Jämsän Kristillisen Kansanopiston huoneet on jo varattu täyteen. Opistolla majoittuva, otathan mukaan omat liinavaatteesi ja pyyhkeen. Liinavaatteet voit myös vuokrata opistolta 12 € hintaan. Mikäli tarvitset huonetta opistolta tilaisuutta edeltävälle yölle, varaa huoneesi suoraan opistolta: kurssit@jamsanopisto.fi tai p. 040 197 5155.
Voit varata majoituksen Jämsässä sijaitsevista hotelleista. Valitse tällöin osallistumisvaihtoehto ilman majoitusta, kun ilmoittaudut Kansanopistokokoukseen. Hotellivaraukset kukin hoitaa itse ja maksaa suoraan hotellille. Alueen hotelleja ovat Motel Patalahti (4 km opistolta), jossa voit yöpyä 1 hh hintaan 70 €/yö. Varaukset www.himoslomat.fi tai p. +358 20 711 9200. Voit yöpyä myös Break Sokos Hotel Himoksella (6 km opistolta) 1 hh hintaan 135 €/yö. Varaukset www.sokoshotels.fi tai p. 020 12 34641. Varatessasi huoneen mainitse kiintiötunnus BKANSANOPISTOT2026.
Kulkeminen
Jämsän Kristillinen Kansanopisto sijaitsee osoitteessa Ruotsulantie 42, 42100 Jämsä.
Järjestämme yhteiskuljetuksen Jämsän rautatieasemalta opistolle maanantaina 2.11. klo 10.15 ja klo 11.25. Järjestämme myös kuljetuksen maanantaina 2.11. opiston ja hotellien välillä päiväohjelman ja illallisen välissä, iltaohjelman jälkeen sekä tiistaiaamuna 3.11. ennen ohjelman alkua. Tilaisuuden päätteeksi kuljetamme osallistujat Jämsän rautatieasemalle n. klo 14.00. Varaathan paikkasi yhteiskuljetuksessa ilmoittautumisen yhteydessä.
Ilmoittautuminen
Ilmoittaudu mukaan alla olevasta linkistä 25.10.2026 mennessä. Ilmoittautuminen on sitova ilmoittautumisajan päättymisen jälkeen.
Lämpimästi tervetuloa Kansanopistokokoukseen!